Haber

Kırgızistan İran’ın deniz limanlarını kullanmak istiyor

Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Alikbek Japarov, denize kıyısı olmayan ülkesinin İran’ın deniz limanlarını transit ve ulaşım amacıyla kullanmak istediğini belirtti.

Kırgız hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre Aklikbek Djaparov, yarın başkentte düzenlenecek Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi ülkelerin hükümet liderleri zirvesine katılmak üzere Kırgızistan’a gelen İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir ile görüştü. Bişkek, hükümet binasında.

İran’ı ŞİÖ’ye tam üyeliğinden dolayı tebrik eden Caparov, İran’ın örgütün potansiyelinin güçlendirilmesine ve ŞİÖ üyesi ülkeler arasındaki dostluk ve iş birliğine katkıda bulunacağından emin olduğunu vurguladı.

Caparov, denize kıyısı olmayan Kırgızistan olarak İran’ın deniz limanlarını transit ve ulaşım amacıyla kullanmak istediklerini belirtti.

Kırgızistan’ın İran’a bal ihraç etme imkanı bulunduğunu hatırlatan Caparov, “İran pazarına fasulye ihraç etme konusunda büyük bir potansiyelimiz var. 2022 yılında brüt fasulye hasadımız 78 bin 276 tona ulaştı.” söz konusu.

Muhbir ayrıca İran’ın Kırgızistan’la dostluk ve ortaklık temelinde dostane ilişkileri güçlendirmek istediğini ve ikili ilişkilerin yeni bir seviyeye taşınması gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu