Ekonomi

ABD Hazine vadeli işlem pozisyonları, faiz oranlarının bekletildiği bir ortamda rekor seviyelere ulaştı

ABD Hazine piyasası, varlık yöneticileri ve kaldıraçlı fonların Hazine vadeli işlem sözleşmelerindeki uzun ve kısa pozisyonlarını hızla yeniden oluşturması nedeniyle kaldıraçta kayda değer bir artış yaşıyor. Kaldıraçtaki bu yeniden canlanma, kalıcı enflasyon ve yatırımcı talebini zorlayabilecek önemli açıklar olasılığına ilişkin endişelere rağmen gerçekleşiyor.

Son veriler, varlık yöneticilerinin iki, beş ve 10 yıllık Hazine vadeli işlemlerindeki toplam uzun pozisyonunun geçen yılın zirvesine göre %12’lik bir artışla 1,045 trilyon dolar değerinde 8,15 milyon sözleşmeyle yeni bir zirveye ulaştığını gösteriyor. Sadece iki yıllık vadeli işlemlerdeki uzun pozisyon 458 milyar $’a yükselerek bir önceki yılın en yüksek seviyesine göre %17 arttı ve geçtiğimiz ay üçte birin üzerinde önemli bir artış gösterdi.

Bu hareketlilik, Federal Rezerv ekonomistlerinin Hazine vadeli işlemlerindeki pozisyon verilerini analiz eden ‘Reaching for Duration and Leverage in the Treasury Market’ başlıklı yeni bir araştırma raporuyla da uyumlu. Çalışma, özellikle kısa vadeli sözleşmelerde, gösterge endeks sürelerine uyarken getiri elde etmeye çalışan yatırım fonlarının bu trenddeki önemli rolünü vurguluyor. Yazarlar, yatırım fonlarının vadeli işlem pozisyonlarına olan talebinin dolaylı olarak hedge fonlar aracılığıyla piyasaya kaldıraç getirdiğini ve bunun da Mart 2020’de görülen aksaklıkları anımsatarak Hazine piyasaları için artan riskler oluşturabileceğini belirtiyor.

Hedge fonların kısa pozisyonlarının hızla çözüldüğü 2020’nin başlarında yaşanan volatilite ve likidite eksikliğinin istenmeyen bir tekrarı, Uluslararası Ödemeler Bankası ve İngiltere Merkez Bankası gibi finansal kuruluşlar tarafından paylaşılan bir endişedir. Bu kuruluşlar, kaldıraçlı fonlar tarafından tutulan büyük kısa pozisyonların benzer sorunlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun son rakamları, kaldıraçlı fonların açık pozisyonunun iki ayın en yüksek seviyesi olan 858 milyar dolar ile Kasım ayındaki 1 trilyon dolarlık zirvenin altında ancak yine de önemli olduğunu gösteriyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Axioma’da uygulamalı araştırma kıdemli müdürü olan Christoph Schon, yatırım fonlarının Hazine vadeli işlemlerindeki uzun pozisyonlarındaki artışın, daha cazip getiriler ve tahvillerin artık hisse senetlerine karşı sunduğu rekabet göz önüne alındığında beklenmedik olmadığını açıklıyor. Öte yandan hedge fonlar, faiz oranlarının uzun süre yüksek kalması ve faiz indirimi beklentilerinin azalması nedeniyle kısa pozisyonlarını yeniden oluşturuyor ve böylece baz ticaretinden daha uzun süre faydalanabiliyorlar.

Schon’a göre, nakit Hazine tahvilleri ile vadeli işlemler arasındaki küçük fiyat farkından yararlanan baz ticareti, ancak faiz oranlarında ani ve önemli bir değişiklik olduğunda sorunlu hale geliyor. Bununla birlikte, oranlarda kademeli bir ayarlama, Mart 2020’de görülen piyasa aksaklıklarının tekrarlanmasını muhtemelen önleyecektir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu