Ekonomi

Suudi hükümeti Aramco hisse satışında 12 milyar dolar hedefliyor

Suudi Arabistan önemli bir finansal hamleyle, devlete ait petrol şirketi Aramco’nun %0.64 hissesini satarak yaklaşık 12 milyar dolar toplamayı hedefliyor. Hisseler, hisse başına 26.7 ila 29 riyal arasında bir fiyat aralığında teklif edilecek ve nihai fiyat 7 Haziran’da açıklanacak. Bu işlem Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın ülke ekonomisini petrole bağımlılığın ötesinde çeşitlendirme stratejisinin bir parçası.

Suudi Borsası’ndaki hisse satışı, Aramco’nun 2019’da 29,4 milyar dolar toplayan ilk halka arzının ardından, krallığın petrol devinin bir bölümünü özelleştirme çabalarında bir başka adıma işaret ediyor. Mevcut arzdan elde edilecek gelirin Veliaht Prens’in ekonomik çeşitlendirme planlarıyla uyumlu büyük iç projeleri finanse etmesi bekleniyor.

Doğrudan yabancı yatırım hedeflerini tutturamayan ve 21 milyar dolara varan potansiyel bir bütçe açığıyla karşı karşıya olan Suudi Arabistan, Aramco’da hisse satışına ve borç ihracına yöneliyor. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Hasan Alhasan, krallığın uzun vadeli ekonomik büyümeyi teşvik etmek için yenilenebilir enerji, teknoloji, turizm, lojistik ve imalat gibi sektörlere yatırım yapmaya devam edeceğini belirtti.

Aramco’nun hisseleri bugün hafif bir düşüşle 29,1 riyalden kapandı ve yaklaşık 1,87 trilyon dolarlık bir piyasa değerine denk geliyor. Kârındaki yaklaşık %25’lik düşüşe rağmen şirket, temettülerini 2023 yılında yaklaşık 98 milyar dolara çıkardı ve bu yıl 124,3 milyar dolar harcamayı planlıyor. Aramco ayrıca rafineriler, petrokimya projeleri ve geçen yıl sıvılaştırılmış doğal gaz alanındaki ilk uluslararası girişimi de dahil olmak üzere yatırımlarını genişletti.

Satış, aralarında Citi, Goldman Sachs ve HSBC’nin de bulunduğu büyük finans kuruluşları tarafından yönetiliyor. Aramco bir önceki yıl Suudi Arabistan’a önemli bir nakit girişi sağlayan ve yeni yatırımcıların ilgisini çeken performansa dayalı temettü uygulamasını başlatmıştı. Bu yılın ilk çeyrek temettüleri, 2023’ün aynı dönemine göre %59’luk bir artışla 31 milyar dolar olarak belirlendi.

Aramco’nun hisselerinde bu yıl yaşanan %12’lik düşüşe rağmen, ExxonMobil, BP ve Shell gibi diğer küresel petrol devlerinden daha yüksek bir fiyat/kazanç oranıyla işlem görüyor. Saudi Aramco (TADAWUL:2222)’nun performansı, ülke küresel petrol fiyatlarını etkileyen OPEC’in lider gücü olduğu için çok önemlidir. Aramco şu anda OPEC+ üretim kesintilerine uymak için günde 9 milyon varil ham petrol üretiyor. OPEC+ grubunun bu Pazar günü, mevcut kesintileri 2024’ün ikinci yarısına kadar uzatma olasılığıyla birlikte üretim politikalarına karar vermesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu