Ekonomi

Güçlü ABD perakende satışları doları yeni zirvelere taşıdı

ABD ekonomisi Mart ayında perakende satışlarda yaşanan olağanüstü artıştan önemli bir destek alarak güçlü bir ekonomik genişlemeye katkıda bulundu ve doları diğer önemli para birimleri karşısında önemli ölçüde güçlendirdi.

Dolardaki bu artış, ilk çeyrek GSYH’sinin yıllık %5,3 ile beklentilerin üzerinde büyümesine rağmen Mart ayında sanayi ve perakende büyümesinin tahminlerin gerisinde kaldığı Çin ekonomisine ilişkin endişeler arasında gerçekleşti. Ayrıca, Çin’de yeni konut fiyatları son sekiz yılın en keskin düşüşünü yaşadı ve emlak yatırımları bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %17 oranında azaldı.

ABD dolar endeksi Salı günü beş ayın zirvesine ulaşarak son altı haftada %4’lük bir artış kaydetti. Bu yükseliş, Federal Rezerv’in faiz indirimi beklentilerinin azaltılması ve diğer merkez bankalarının para politikasını gevşetme baskısıyla karşı karşıya kalmasıyla gerçekleşti.

Sonuç olarak, Euro, Çin’in offshore yuanı ve sterlin dolar karşısında Kasım ayından bu yana en düşük seviyelerine geriledi. Japon yeni de dolar karşısında 154,60 ile son 34 yılın en düşük seviyesine geriledi ve kur oynaklığı ölçütleri son iki ayın en yüksek noktasına ulaştı.

Pazartesi günü, ABD perakende satışlarındaki beklenmedik artış haberi, ekonomistlerin ABD’nin ilk çeyrek ekonomik büyüme tahminlerini yıllık bazda %3’ün biraz altına revize etmelerine yol açtı. Morgan Stanley (NYSE:MS) 1. çeyrek GSYH büyüme tahminini %2,4’ten %2,7’ye yükselterek %2,1 olan konsensüs tahmininin üzerine çıktı. Atlanta Fed’in ‘GDPNow’ gerçek zamanlı tahmini ise %2,8’dir.

Bu rakamlar ‘iniş yok’ ekonomik senaryosunu güçlendirmiş ve gerilemeden ziyade sürekli bir genişlemeye işaret etmiştir. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, “Yapılacak en kötü şey, aciliyet gerekmediği halde acilen harekete geçmektir” diyerek Fed yetkililerini veriler karşısında dikkatli olmaya çağırdı. Sonuç olarak, Fed vadeli işlemleri Eylül ayına kadar bir faiz indirimi beklemiyor.

Bu gelişmelerin ortasında, Fed Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin bu hafta konuşma yapması planlanıyor. Buna ek olarak, Uluslararası Para Fonu güncellenmiş Dünya Ekonomik Görünümünü yayınlayacak ve piyasalar ABD büyümesine ilişkin tahminlerini görmek isteyecek.

Yatırımcılar ayrıca Mart ayı ABD sanayi üretimi ve konut başlangıçları verilerinin açıklanmasını bekliyor. Bu arada, ABD Hazine piyasalarında hareketliliğin arttığı görüldü. 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi Pazartesi günü Kasım ayından bu yana görülmemiş bir seviye olan %4,66’ya ulaştı ve bugün de sabit kaldı.

Goldman Sachs’ın Pazartesi günü açıkladığı ilk çeyrek ABD kurumsal kazanç sezonu devam ediyor. Ancak, S&P 500 şirketlerinin 1. Çeyrek için tahmin edilen toplam yıllık kar büyümesi, daha önceki tahminlere göre %2,7’ye geriledi. Bank of America ve Morgan Stanley bugün ilerleyen saatlerde kazançlarını açıklayacak şirketler arasında yer alıyor.

ABD hisse senedi piyasalarında volatilite arttı ve S&P 500 Pazartesi günü %1’den fazla düşerek yaklaşık iki ayın en düşük seviyesine geriledi, ancak vadeli işlemler bugünün açılış zili öncesinde daha istikrarlı göründü. Küçük sermayeli hisse senetlerinden oluşan Russell 2000 endeksi de %1,4 oranında gerileyerek bu yıl için eksiye geçti.

Küresel olarak, Asya ve Avrupa borsaları Salı günü %1’den fazla düştü. Orta Doğu’daki gerginlik devam ederken, ABD ham petrol fiyatları varil başına 85 dolar civarında seyretti, altın fiyatları ise Cuma günkü rekor seviyesinden geriledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu