Haber

DEM Partili Koçyiğit: CHP’nin İstanbul’u kazanmasını kent uzlaşısı formülü belirledi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) gizli ortağı DEM Parti, yerel seçimlerin ardından yaptığı açıklamalar ile ittifakın seçim sonuçlarında ‘belirleyici olduğunu’ skandal sözlerle ortaya çıkardı.

İstanbul’da masanın altından CHP ile iş birliği yapan DEM Parti, bir yandan da aday çıkararak kentteki yarışa girmişti. 

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Koçyiğit, 31 Mart’taki yerel seçimlerle ilgili yaptığı değerlendirmesinde masanın altında kalan gizli ittifakı adeta açığa çıkardı.

CHP’Yİ DEM’İN ‘KENT UZLAŞISI FORMÜLÜ’ ÖNE ÇIKARMIŞ

Koçyiğit, açıklamasında CHP’nin İstanbul’da ve birçok kentte öne geçmesinin altındaki nedenin DEM Parti’nin ‘Kent uzlaşısı’ formülü olduğunu söyledi.

Ülkemizin doğu bölgesine ‘Kürdistan’ ibaresini kullanarak skandal açıklamalara imza atan Koçyiğit, “Türkiye’den-Kürdistan’a kadar mücadele hatları birleştirilmeli ve ortak mücadele zemini güçlendirilmelidir.” sözleriyle yeni bir ittifakın önünü açtı.

DEM Partili Koçyiğit’in ittifakı ayyuka çıkartan açıklamaları şu şekilde;

“İstanbul’un büyük farkla CHP’ye geçmesi ve birçok yeni belediyenin alınması, DEM Parti’nin kent uzlaşısı formülü ve Kürt seçmenin stratejik oy kullanması gibi faktörler belirleyici oldu.”

“Van örneği, birlikte direnmenin ve birlikte kazanmanın ne kadar önemli olduğunu somut bir şekilde göstermiştir. Türkiye’den-Kürdistan’a kadar mücadele hatları birleştirilmeli ve ortak mücadele zemini güçlendirilmelidir.”

“Ana muhalefet partisinin, toplumun ihtiyaçlarına soldan bir bakış açısıyla yanıt vererek siyaset sınırlarını aşması önemlidir.”

KAYNAK: EVRENSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu