Haber

Bangladeş’te 1 Milyon Kişi Selden Etkilendi

DAKKA, 11 Ağustos (Xinhua) — Güneydoğu Bangladeş’te şiddetli sağanak yağışlar ve nehirlerin yukarısındaki sellerden 1 milyondan fazla insan etkilendi ve on binlerce kişi yerinden oldu.

Afet Yönetimi ve Yardım Bakanlığı Ulusal Afet Müdahale Uyum Merkezi’nin (NDRCC) verdiği bilgiye göre, başkent Dakka’ya yaklaşık 240 kilometre uzaklıktaki Chattogram bölgesindeki sellerden 843 bin 505 kişi etkilendi.

Yetkililer, onbinlerce insanın sığındığı Chattogram, Bandarban, Rangamati, Cox’s Bazar ve Feni de dahil olmak üzere en az beş bölgede kurtarma çalışmaları yürütmek, yardım malzemeleri dağıtmak ve merkezleri yönetmek için afet müdahale gücü grupları gönderdi. Bakanlığın internet sitesinde çarşamba gecesi açıklandı.

İngilizce yayınlanan Dhaka Tribune gazetesi Perşembe günü yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde, Cox’s Bazar’da yaklaşık 480.000 kişinin selden etkilendiğini ve evlerini terk ederek sığınak ve kuru arazi aradığını, kesintili olarak su basmış yollarda veya tekneyle kaldığını bildirdi.

Geçen hafta Cox’s Bazar’da aralıksız devam eden yağışlar ve nehirlerin üst kesimlerinden gelen sel sularının birçok yeri sular altında bırakması sonrasında meydana gelen farklı heyelanlarda en az 6 kişi hayatını kaybetti. Perşembe günü Chattogram’da bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), Cox’s Bazar’daki sellerin 15.000’den fazla Rohingya mülteciyi ve yerel topluluktan 300.000 kişiyi yerinden ettiğini kaydetti.

Dakka’nın yaklaşık 400 kilometre güneydoğusunda bulunan mülteci kamplarının yetersiz altyapısı ağır hasar görürken, mülteciler için çok değerli olan 2.000’den fazla barınak ve sağlık ve toplum merkezi gibi tesisler yıkıldı.

Yüzlerce nehrin iç içe geçtiği alçak rakımlı bir ülke olan Bangladeş’te, Haziran ve Eylül ayları arasındaki muson mevsiminde Bengal Körfezi’ne dökülen nehirlerin taşması sonucu her yıl milyonlarca insan mevsimsel sellerden etkileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu