Teknoloji

Yapay zekanın ‘babası’ uyardı: Yakında insanlardan daha akıllı olabilirler

Yapay zeka alanının öncülerinden bilim insanı Geoffrey Hinton, bu alandaki ilerlemeye karşı uyarılar içeren açıklamalar yaptı. 75 yaşındaki Hinton, kısa süre önce Google’daki görevinden istifa etti.

Hinton, “Artık tehlikelerin ne olabileceği hakkında konuşabilirim” diyerek, bu tehlikelerden bazılarının “çok korkutucu” olduğunu da sözlerine ekledi. İngiliz ve Kanada vatandaşı bilim insanı, chatbot olarak bilinen chatbotların kısa sürede insan beyninin bilgi kapasitesini aşabileceğini söylüyor.

Hinton, derin öğrenme ve yapay sınır ağları üzerine yaptığı araştırmalarla yapay zekanın geldiği noktaya gelmesinde rol oynadı. ChatGPT gibi gelişmiş sistemler, sağladıkları imkanların yanı sıra geleceğe yönelik uyarıların da merkezinde yer alıyor.

‘BU BİZİ İLGİLENDİRMELİ’

Hinton bu noktaya da dikkat çekti: “Şu anda GPT-4, sahip olduğu genel bilgi miktarı açısından bir insanı açık ara gölgede bırakabiliyor. Muhakeme açısından aynı oranda iyi değiller ama basit muhakeme yapabiliyorlar. İlerleme hızı göz önüne alındığında, bu sistemlerin çok hızlı bir şekilde daha etkin hale geleceğini biliyoruz. Ve bu bizi endişelendirmeli. Şu anda bildiğim kadarıyla bizden daha akıllı değiller. Ama yakında daha akıllı olabilirler.”

‘KABUS SENARYOLARINDAN BİRİ’

Hinton, New York Times için yazdığı yazıda, “kötü insanların” yapay zeka ile “kötü şeyler” yapabileceğini vurguladı. BBC’nin bu konudaki sorusuna Hinton, “Kabus senaryolarından biri” yanıtını verdi: “Diyelim ki kötü adamlardan biri olan Putin, robotlara kendi alt amaçlarını yaratma fırsatı veriyor. Bu, sonunda ‘Daha fazla güce ihtiyacım var’ gibi alt hedeflere yol açabilir”

‘BİRBİRLERİYLE BİLGİ PAYLAŞABİLİRLER’

Hinton şöyle devam etti: “Yarattığımız zeka türünün sahip olduğumuzdan çok farklı olduğu sonucuna vardım. Biz biyolojik bir sistemiz ama bunlar dijital sistemler. Dijital sistemlerdeki en büyük fark, aynı boyutta birden fazla kopya oluşturabilmenizdir. Tüm bu kopyalar farklı şeyler öğrenebilir, ancak bilgilerini anında birbirleriyle paylaşabilir. Yani 10 bin kişi var ve biri bir şey öğreniyor, diğerleri de aynı anda bu bilgiyi alıyor. Bu yüzden bu sohbet robotları herhangi bir rastgele insandan daha fazla bilgiye sahip.

Google’dan ayrılmasıyla ilgili olarak Geoffrey Hinton, “Onlar hakkında iyi şeyler söylemek istedim. Ben bunları orada çalışırken söylemiş olsaydım, yeterince etkili olmazdı.” (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu