Haber

‘Yalnızca kişiler başvurabilir’: Müzik ödüllerinden yapay zekaya yasak

Müzik dalında Grammy ödülü veren Recording Academy, departmanda yapay zeka kullanımının önüne geçmek için yeni bir adım attı. Akademi, Grammy ödülleri için “Yalnızca insanlar başvurabilir” dedi. Akademi’nin güncellenen kurallar kılavuzuna göre sadece yapay zeka temelli çalışmalar yasaklandı, “İnsan üretimi içermeyen bir çalışma hiçbir kategoriye uygun değildir” denildi. Ancak yapay zeka yardımıyla oluşturulan bazı müziklerin belirli kategorilerde ödül almaya hak kazanabileceği kaydedildi.

ALBÜMÜN EN AZ YÜZDE 20’SİNİ KATKIDA BULUNMAK ZORUNDADIR

VOA Türkçe’ye göre, müzisyenlerin Grammy adaylığı kazanması için artık bir albüme en az yüzde 20 katkıda bulunmaları gerekiyor. Geçmişte, herhangi bir yapımcı, sözlükbilimci, mühendis veya bir albümdeki konuk sanatçı, küçük bir katkı da olsa yılın albümü için aday gösterilebilirdi. Yapay zeka kullanımı, OpenAI’nin Microsoft tarafından desteklenen ve kolay girdiye dayalı insan benzeri diyaloglar oluşturabilen ücretsiz sohbet robotu ChatGPT’nin Kasım ayında piyasaya sürülmesinden bu yana hızla yayıldı.

‘DİJİTAL KİŞİLİK’İ KONTROL ETMEK İSTİYORLAR

Yapay zeka uygulamaları mantar gibi çoğaldı ve birçok bölümde insanların yerini almakla tehdit ederek kullanıcıların fotoğrafları canlandırmasına, sinemalarda avatarlar oluşturmasına, müzik, deneme ve makaleler yazmasına olanak sağladı. Writers Guild of America (WGA) ve Screen Actors Guild (SAG-AFTRA) de yapay zekanın senaryo yazımı ve oyunculuk gibi yaratıcı alanlarda kullanılması için çaba harcıyor. WGA, senaryo yazımında yapay zeka kullanımını engellemek istiyor. SAG aktörleri ayrıca, üyelerinin dijital kişiliklerinin kullanımını kontrol edebilmelerini ve makul bir ödeme alabilmelerini sağlamak istiyor.

WGA yazarları Mayıs ayı başlarında greve gitti ve şimdi diğer şeylerin yanı sıra yapay zekanın kullanımı konusunda stüdyolarla anlaşamıyorlar. SAG-AFTRA benzer dalgalanmalar nedeniyle anlaşma sağlayamazsa oyuncular da greve gidebilir. (DIŞ HABERLER)

haberkesap.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu