Sağlık

Uyuşturucu krizi büyüyor

İsviçre merkezli Novartis şirketi, ecza depolarına gönderdiği açıklamayla 14 ilacın satışını tamamen durdurduğunu duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Aşağıda yer alan ürünlerimizin satışı Aralık 2023 itibarıyla tamamen durdurulmuştur. Novartis Türkiye olarak, stoklarımızda bulunmadığından 1 Ocak 2024 itibarıyla talepleriniz karşılanamayacaktır. ürünler.”

Bırakılan ilaçlar arasında KOAH, göz tansiyonu, Alzheimer, migren, göz enfeksiyonu, göz ağrısı ve epilepsi ilaçları yer alıyor. Bazı ilaçların Türkiye’de karşılığı yok.

Sözcü gazetesine konuşan Novartis İlaç Türkiye Bağlantı ve Hasta İlişkileri Müdürü Nilüfer Gürpınar Güner, “Exelon, Trileptal ve Desferal isimli ürünlerimizin ülkemizdeki fiyatlarından dolayı uzun süredir ciddi sorunlar yaşıyoruz” dedi. “Mevcut ekonomik koşullar ve kur farklılıkları nedeniyle bazı ürünlerimizin piyasaya sunumunu durdurmak zorunda kalıyoruz.” “Zorundaydık” dedi.

Güner ayrıca, “Transdermal Patch, Kapsül ve Oral Solüsyon formlarında piyasaya sunulan Exelon’un Transdermal Patter ambalajının tedariği 2023 yılı Ağustos ayında başlayacak; Film-Pattern olarak sunulan Trileptal’in Film Kaplı Tablet ambalajının tedariği ise Ağustos 2023’te başlayacak” dedi. Kaplı Tablet ve Oral Solüsyon formlarının, Temmuz 2023 itibarıyla temin edileceğini; Desferal şu ​​bilgiyi paylaştı: “Şubat 2024’ten itibaren tedariğine devam edemiyoruz.”

Hastalar için önemli riskler ortaya çıkabilir

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Şeker Pınar Özcan, Novartis’in satışını durdurduğu ilaçlar arasında Türkiye’de muadili olmayan ilaçların da bulunduğunu belirterek, hastalar açısından ciddi risk oluşabileceğine dikkat çekti.

Novartis’in yeni yıl itibarıyla satışını durdurduğu ilaçlara erişimde zaten sıkıntı yaşadıklarını, diğer firmaların da ya satışları tamamen durdurmak ya da çok kısıtlı tedarik gibi benzer adımları attıklarını belirten Özcan, ilaç krizinin giderek büyüdüğüne dikkat çekti.

Euro kurunun şu anda 33 lira olduğunu ancak ilaçlarda geçerli döviz kurunun 17,55 TL olduğunu belirten Özcan, ilaç firmalarının yakın zamanda açıklanan yüzde 25’lik artıştan memnun olmadığını ve birçok ilacın tedariğinde sıkıntı yaşandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu