Ekonomi

TESK Başkanı: Kış Lastiğine Geçiş İçin 1 Aralık’ı Beklemeyin

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, soğuk hava nedeniyle sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü yerlerde 1 Aralık’ı beklemeden kış lastiğine geçilmesi gerektiğini belirterek, ” Trafik kazaları sadece ticari araçlardan değil, özel araçlardan da kaynaklanabilmektedir. Dolayısıyla hem kendi güvenliğimiz hem de “Trafikte diğer araçların güvenliği için tüm araç sahipleri kış lastiği takmayı ihmal etmemelidir. Öte yandan kış aylarının hissedildiği bu günlerde araçların kış bakımlarının yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Tüm sürücüleri araçların kış bakımları ve kış lastikleri konusunda uyaran TESK Başkanı Bendevi Palandöken, şunları söyledi:

“ARAÇLARIN YAĞ, SU, FİLTRE VE AKÜLERİ KONTROL EDİLMELİDİR: Kışın artan yağışlar, sis, örtülü buzlanma ve yolların kayganlaşması gibi olumsuz hava koşulları olası trafik kazası riskini artırıyor. Kazaların yaşanmaması ve daha güvenli araç kullanılabilmesi için ticari veya özel araç fark etmeksizin tüm vatandaşlarımızın hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü bölgelerde zorunluluk olarak düşünmeden kış lastiğine geçmesi gerekmektedir. Araç yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren sistemleri, silecekleri, hortumları, aküleri ve lastikleri hemen kontrol edilmelidir. Araçtaki balatalar, elektronik parçalar, ısıtma-klima sistemi kısacası tüm mekanizmaların gözden geçirilmesi gerekiyor. Araç bakım giderleri her ne kadar yük gibi görünse de aslında bütçeye zarardan çok fayda sağladığı unutulmamalıdır.

ARACINIZIN BAKIMININ BAKIMINI YAPIP CEZALAR İÇİN PARALARINIZI BOŞA BIRAKMAYIN: 1 Aralık’tan itibaren zorunlu kış lastiği zorunluluğuna uymayan ticari araçlara 2 bin 568 lira ceza kesilecek. 31 Aralık itibarıyla ceza tutarı yeni yılda değerleme oranı yüzde 58,46 artırılarak güncellenecek. Sürücülerin araçlarının bakımlarını yaparak ve kurallara uyarak hem ceplerini hem de araçlarını korumaları gerekiyor. Bu kış geçmiş yıllardan ders alınarak kış lastikleri ve araç bakımı ihmal edilmemelidir. Aracımızı olumsuz hava şartlarına uygun hale getirmek için yoğun kar yağışını beklememize gerek yok. “Zorunlu uygulamanın başlamasına kısa süre kala trafik sıkışıklığının yaşanmaması için vatandaşlarımızın kış lastiğini önceden takması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu