Ekonomi

Perakende satışlarda son iki yılın en büyük düşüşü

Türkiye İstatistik Kurumu Şubat ayı perakende satış endekslerini açıkladı.

Açıklamada, perakende satış endekslerinin hesaplanmasında katma değer vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen verilerin kullanıldığı belirtildi.

Türkiye’de 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde mücbir sebep bildirildiği ve beyannamelerin ertelendiği hatırlatılan açıklamada, bu nedenle e-fatura, e-arşiv fatura verileri ve e-arşiv fatura verileri gibi alternatif bilgi kaynaklarının ve Şubat ayı hesaplamalarında kayıp gözlemler için istatistiksel prosedürler kullanıldı. yapıldığı bildirildi. Açıklamada, bu işlemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payının yüzde 3,76 olduğu bilgisi verildi.

Bültene göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 24,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 24,5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 7,8 arttı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 6,5 azaldı. Bir ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,7 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,8 azaldı.

perakende cirosu

Cari fiyatlarla perakende cirosu Şubat ayında yıllık bazda yüzde 93,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 113,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 99,1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 47,6 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro şubatta bir önceki aya göre yüzde 5,5 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,1 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,6 azaldı.

haberaltieylul.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu