Ekonomi

Nevşehir Belediyesi çiftlik kuruyor

Mehmet UZEL (NEVŞEHİR İGFA)
Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, 50 bin dönüm araziye buğday ekilmesi için hazırlıklara başladıklarını belirterek, buradan elde edilecek eserlerin ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacağını söyledi.

İl Muhtarı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin arkasında bulunan ve Nevşehir Belediyesi’ne ait olan tarım alanında incelemelerde bulundu. Traktörle sürülen tarlada yapılacak tarımsal faaliyetler hakkında bilgi veren Savran, Nevşehir Belediyesi tarafından yürütülecek tarımsal faaliyetlerin Nevşehir’de hem tarımı hem de hayvancılığı destekleyeceğini belirterek, bunlardan elde edilecek çalışmaları paylaştı. ihtiyaç sahibi ailelerin olduğu yerler.

Savran dedi ki; “Belediyemize ait bir arazide tarım faaliyetlerine başladık. Şu anda bu alanı ekiyoruz ve daha sonra buğday ekeceğiz. Buradan çıkan çalışmaları un haline getirip ihtiyaç sahibi ailelerle paylaşacağız. Aynı zamanda kümes, kaz ve tavuk çiftliği kurma çalışmalarımız da devam ediyor. Orada yine büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreteceğiz. Belediye olarak amacımız iki yönde ilerlemek. Birinci; tarıma dikkat. Bildiğiniz gibi yaşadığımız pandemi sürecinde en değerli unsurun üretim, tarımsal üretim olduğunu gördük. Hayvancılığın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bu alanda ülkemizin mevcut durumunu daha da ileriye taşımak adına belediye olarak yapmak istiyoruz. Özellikle genç nüfusu çiftçilik, tarım ve hayvancılığı meslek olarak kabul etmeye ve bu alanda hareket etmeye teşvik etmek istiyoruz. Tarım İl Müdürlüğümüzle birlikte onlara yol göstermeye ve yardımcı olmaya hazırız. İnşaAllah bu yönde çalışmaya devam edeceğiz. Başta gençler olmak üzere genç nüfusun tarımsal üretimde ve istihdamda yer alması çok değerlidir. Tarımı ve hayvancılığı güçlü olan ülkeler her zaman dünyada söz sahibi olmuştur. Gençler teknolojik gelişmelerle ilgilenirken tarım ve hayvancılıkla da ilgilenmelidir. İlk hedefimiz bu tarafa dikkat çekmek. İkinci hedefimiz ise; Buradan elde ettiğimiz eserleri ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızla paylaşarak katkı sağlamak istiyoruz. Nevşehirimize hayırlı uğurlu olsun. Nevşehir’i her alanda kalkındırmayı, her alanda yükseltmeyi amaç ediniyor, var gücümüzle çalışıyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu