Haber

Mısır Gazze’ye Yardım Konvoyu Gönderdi

Dosya Boyutu: 141.34 MB

ÇEKİLME TARİHİ: 18 Kasım 2023

TARİH: 19 Kasım 2023

1. Yardım konvoyundan çeşitli görüntüler

3. Gazze Şeridi’ne giden konvoydan çeşitli görüntüler

Mısır, Cumartesi günü savaşın harabeye çevirdiği Gazze Şeridi’ne yardım malzemesi yüklü 190’dan fazla kamyondan oluşan bir konvoy gönderdi.

Mısır’daki Tahya Misr Fonu’nun sağladığı 2 bin 500 tonluk yardım malzemesini taşıyan konvoy, Refah sınır kapısından Gazze’ye girecek.

Mısır’ın başkenti Kahire’de konvoyun yola çıkışı için düzenlenen törende konuşan Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, şu ana kadar Gazze’ye ulaştırılan yardımın üçte ikisinden fazlasının Mısır’dan gittiğini söyledi.

Mısır’ın Gazze Şeridi’ndeki halka yardım göndermeye devam edeceğini belirten Medbuli, Mısır’ın tıbbi bakıma muhtaç yaralı Filistinlileri sistematik ve mümkün olduğu kadar çok sayıda kabul ettiğini belirtti.

“Gazze’de durumun kötüleştiğine şahit oluyoruz. Binaların yüzde 58’i tamamen, yüzde 17’si kısmen yıkılmış durumda. Yüzde 70’e varan bir konut yıkımından bahsediyoruz. Akaryakıt sıkıntısı var, bu da engel oluyor” Hastanelere malzeme transferi 35 hastaneden sadece 9’u hizmet veriyor. Kurbanların yüzde 70’i çocuk, kadın ve yaşlı, dolayısıyla Filistin halkına desteğimizi sürdürmek için güçlü bir duruş sergiliyoruz.”

İsrail’in, Hamas militanlarının 7 Ekim’de beklenmedik saldırısına misilleme olarak Gazze Şeridi’ne yönelik saldırısı geçen aydan bu yana sürüyor. Hamas saldırısında İsrail’de yaklaşık 1.200 kişi hayatını kaybetti, 200’den fazla kişi rehin alındı. Bölgede devam eden çatışmalarda 12 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze Şeridi’nde su, elektrik, yakıt ve diğer ihtiyaçlar kesildi. 21 Ekim’den bu yana, Gazze’deki 2,3 milyon Filistinlinin tek geçiş noktası olan Mısır’daki Refah sınır kapısından Filistin topraklarına yalnızca sınırlı insani yardımın girmesine izin veriliyor.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Kahire’den bildiriyor.

(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu