Ekonomi

Kütahya’da Sofular Göleti tamamlanarak 1.340 dönüm tarım arazisi sulanacak

Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde çalışmaları devam eden Sofular Göleti’nin tamamlanmasıyla 1.340 dönüm tarım arazisinin sulanacağı bildirildi.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, yaptığı açıklamada, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) Kütahya topraklarına su sağlamaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu sağlamaya ve derelerdeki su baskını riskini azaltmaya yönelik projeleriyle devam ettiğini söyledi. yatırımlar.

Balta, Kütahya merkez ve ilçelerinde son dönemde inşa edilen su yapılarının artmasının da bölgede tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynadığını belirterek, şöyle konuştu:

“İnşaatı devam eden Kütahya Pazarlar Sofular Göleti’nin tamamlanmasıyla birlikte gölette depolanan su ile 1340 dekar tarım arazisi sulanacak. Erişim yolu ve enjeksiyon imalatları, dolusavak, dip savak, vana odası, mekanik ve güçlendirilmiş Çalışma kapsamında beton imalatları, gövde dolgusunun yüzde 80’i ve Hacılar regülatörünün yüzde 80’i yapıldı. “Yüzde 50’si tamamlandı. Kalan dolgu, kret düzenlemesi, regülatör ve iletim sınırı imalatları tamamlanarak işin tamamlanması planlanıyor.”

Balta, temelden yüksekliği 24,5 metre, 460 bin metreküp su depolama kapasiteli göletin tamamlanmasıyla 2023 birim fiyatlarıyla dönüm başına 7 bin lira gelir artışı sağlanarak katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirtti. Ülke ekonomisine yıllık 9 milyon 380 bin lira.

habertuzlukcu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu