Ekonomi

JPMorgan’dan iki farklı senaryo, dolar/TL cinsinden iki tahmin

JPMorgan, 14 Mayıs seçimlerinden sonra “ortodoks politikalara güçlü bir bağlılık” oluşursa, MSCI Türkiye endeksinin dolar bazında yüzde 74’lük bir yukarı potansiyele sahip olacağını ve “ortalama bir dönüş” durumunda yüzde 29’luk bir düşüş olasılığının ortaya çıkacağını tahmin etti. ortodoks politikalar”.

JPMorgan stratejistleri David Aserkoff ve Inga Q. Galeni’nin 2 Mayıs tarihli raporunda Dolar/TL talepleri “güçlü ortodoks politika” senaryosunda 25, “ılımlı ortodoks politika senaryosunda” 30 seviyesinde tahmin ediliyordu.

JPMorgan CEEMEA hisse senedi dağıtım raporlarının Türkiye için tarafsız olmaya devam ettiği de vurgulandı.

Yukarı yönlü hareket bekleyen yatırımcılar için ana yatırımın yurt içinde yapılabileceği sektörün bankacılık ve Koç Holding gibi şirketler olabileceği belirtildi.

JPMorgan, Nisan ayı ortasında yayınladığı notunda, seçim sonrası senaryolarında ortodoks politikalardan dönülse bile yüksek oynaklık nedeniyle TL’de değer kaybı beklediklerini belirtmişti. Banka, Merkez Bankası’nın rezervlerini artırma hedefi ve şirketlerin döviz talebinin de etkisiyle Dolar/TL’de 24-25 seviyelerinin görülebileceğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu