Haber

İsrail’in Gazze’deki saldırılarında en az 80 kişi öldü

Saldırı ve abluka altındaki Gazze’de Hamas’a bağlı hükümetin medya ofisi, İsrail’in gerçekleştirdiği saldırılar sonucu Gazze’de bir gecede en az 80 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

19. gündemdeki İsrail-Filistin çatışmaları sürüyor. Hamas hükümetinin abluka altındaki Gazze’deki medya bürosundan yapılan açıklamada, İsrail’in gece boyunca gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda en az 80 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlercesinin de yaralandığı bildirildi.

“Gazze’deki durum vicdanımızda büyüyen bir lekedir”

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda en az 2 bin 360 çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada, derhal ateşkes ve insani yardımlara kesintisiz erişim çağrısında bulunuldu. yardım. UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Khodr, “Gazze Şeridi’ndeki durum vicdanımızda büyüyen bir lekedir. Çocukların ölüm ve yaralanma oranları gerçekten sarsıcıdır. Daha da korkutucu olan ise gerilimin azaltılmaması ve Gıda, su, tıbbi malzeme ve yakıt dahil olmak üzere insani yardıma izin verilmiyor.” “Bu verilmediği sürece günlük ölüm sayılarının artmaya devam edeceği bir gerçektir” dedi.

UNRWA tesisleri kapasitesini aştı

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’ndan (UNRWA) yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nde yerinden edilen yaklaşık 600 bin kişinin UNRWA tesislerinde kaldığı belirtildi. Açıklamada, “Tesislerimizin kapasitesi 4 kat daha fazla. Mevcut tesisler dolduğu için birçok insan sokaklarda uyuyor.”

“Savaşın İsrail’e maliyeti günlük 246 milyon dolar”

Öte yandan İsrail Maliye Bakanı Bazalel Smotrich, İsrail ordu radyosunda yaptığı açıklamada, savaşın İsrail’e günlük doğrudan maliyetinin yaklaşık 1 milyar şekel (246 milyon dolar) olduğunu duyurdu. Smotrich, savaş göz önüne alındığında 2023-2024 bütçesinin “artık geçerli olmadığını” ve değiştirileceğini belirtti. – GAZZE

ardesenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu