Haber

Güneş Patlaması ve Etkileri

İlkokulda hep nasıl öğrenmiştik: Güneş, Dünya’yı ve diğer gezegenleri ısıtır. Dev bir yıldızdır ve muazzam bir güç içerir. Güneş’e yaklaşmak imkansızdır çünkü yaklaşabilen her şeyi yakar. Ancak birçok insanın güneş patlamaları ve etkileri hakkında bir fikri yok. Bu tehlikeli patlamalardan biri yakın zamanda kaydedildi. Güneş patlaması ve detayları haberimizde…

2 yıl önce patlama oldu ama bugün fark edildi!

Güneşin faydaları kadar zararları da denilince akla ilk olarak küresel iklim değişikliği tehdidi geliyor. Ancak Güneş aktif bir yıldızdır ve yalnızca sabit bir ısı ve radyasyon akışı pompalamakla kalmaz, bazen Dünya üzerinde önemli etkileri olabilecek büyük patlamalar yayar. Bilim adamları yakın zamanda, yalnızca Dünya’da değil, Ay ve Mars’ta da tespit edilebilen böyle bir güneş olayı bildirdiler.

Koronal kütle atımı olarak adlandırılan güneş olayı 28 Ekim 2021’de meydana geldi. Güneş yüzeyinden önemli miktarda plazma patladı ve Güneş sisteminden geçerken hem Dünya’ya hem de Mars’a ulaşacak kadar yayıldı. 150 milyon mil uzakta gerçekleşen olay, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) SOHO güneş misyonu da dahil olmak üzere çeşitli uzay araçları tarafından görüntülendi.

Rakamlar dudak uçuklattı: Türk savunma sanayii ihracatında rekor!

Bu güneş patlaması Dünya’nın çok yakınında meydana gelseydi, muhtemelen mavi gezegenimiz için yok olma sinyalleri verirdi. Çünkü Güneş’in yaydığı radyasyon ve yüksek enerji, çevresindeki canlıların yaşamasına izin vermez. Ama hem uzaklık hem de Dünya’nın manyetik alanı sayesinde bu radyasyondan korunuyoruz. Uzayda çalışan bir astronotsanız, şu anda büyük bir radyasyon tehlikesi sizi bekliyor.

Uzay ajansları, Ay veya Mars gibi düşük Dünya yörüngesinin çok ötesine seyahat eden mürettebatlı görevler planladığından, bu radyasyonun insan vücudunu nasıl etkilediğini anlamak paha biçilmezdir. Radyasyon ayrıca uyduları etkileyebilir ve uzay havası adı verilen bir olguda bağlantı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu