Haber

Gazze’deki gelişmeleri takip eden Filistinli muhabir canlı yayında açlık ve susuzluktan bayıldı

115 gündür İsrail işgali ve ablukası altında kalan Gazze Şeridi’nde insani durum giderek kötüleşiyor. İsrail ordusunun insanlık dışı saldırıları devam ederken kentte gıda ve temiz içme suyu sorunu da yaşanıyor. Bölgede görev yapan basın mensupları da gıda krizinden etkileniyor. İşgal altındaki şehirdeki gelişmeleri takip eden bir muhabir, canlı yayında açlık ve yorgunluktan bayıldı.

İsrail ordusu, 7 Ekim 2023’ten bu yana yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ne aralıksız saldırılar düzenlerken, tamamen abluka altına aldığı bölgeye insani yardımların girmesine izin vermiyor.

MUHABİR YAYIN SIRASINDA BAŞARISIZ OLDU

Gazze’de gıda ve temiz suya erişim sorunu yaşanırken, bölgeden yayın yapan Filistin TV muhabiri Amr Al Dahoudi, canlı yayın sırasında açlık ve yorgunluktan bayıldı. O anlar kameralara yansıdı.

HAYATTA KALMAK İÇİN HAYVAN BESİNİ TÜKETİYORLAR

İsrail’in insani yardımların ulaşmasını engellediği Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Filistinliler, hayatta kalabilmek için hayvan yemi öğütüp tüketmek zorunda kaldıklarını söyledi.

İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere yanıt vermek” gerekçesiyle 7 Ekim 2023’te İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı. ” İsrail, 7 Ekim’deki baskınlarda 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

GAZZE’DE CAN KAYBI 27 BİNE YAKLAŞTI

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği baskınlarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü kadın olmak üzere 26 bin 637 Filistinli öldürüldü, 65 bin 387 kişi de yaralandı. Enkaz altında hâlâ binlerce ölünün olduğu bildirilirken, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim 2023’ten bu yana 378 Filistinli hayatını kaybetti.

557 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 220’si toprak işgali sürecinde olmak üzere 557 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

2023’te 4 günlük ateşkes

Çatışmada 24 Kasım 2023’te 4 gün verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani mola” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam etti.

LÜBNAN UCU DA AKTİF

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 30 Lübnanlı sivil ve 174 Hizbullah üyesi ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu