Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı Pendik Camii İmamı Hakkında Soruşturma Başlattı

Diyanet İşleri Başkanlığı, sosyal medyadan yaptığı paylaşım nedeniyle İstanbul’un Pendik ilçesindeki Uluçınar Camii İmamı Halil Konakçı hakkında soruşturma başlattı.

Halil Konakçı sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Hatay’ın büyük bölümü Arap. Orada Kürt ve Arap kardeşlerimiz var. Hala orada. O zaman da aynıydı. 1938’e kadar Fransız işgali altındaydı. Tartışmalar oldu. sınırın içinde mi yoksa dışında mı kalması gerektiği konusunda.” Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, Hatay’daki Müslüman köylerinde ve camilerinde ezan okunmasını yasaklamadı. Yine Fransız işgali altındaki Hatay merkezde 1938 yılına kadar köylerinde ezan ‘Allahu ekber’ olarak okunurdu. Hatay 1938’de Türkiye’ye katıldığında ilk iş ezan okumak oldu. Yani Fransızların yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu paylaşımıyla ilgili olarak Halil Konakçı hakkında soruşturma başlattı. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, düzenlediği basın toplantısında, “Bir provokatörün Hatay ile ilgili yaptığı açıklamaya İYİ Parti ailesi net bir şekilde karşıdır. Bu açıklamanın Türk milletini rencide edecek hiçbir kabul edilebilir tarafı yoktur. Yıllardır Türk toprağı olan Hatay. binlerce yıllık ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Türkiye’nin misak-ı milli sınırları içinde olduğu asla unutulmamalıdır.Mukaddes sayılan imamlık mesleğine sahip olması dini hassasiyetlerin istismarına bir örnektir. Sanki birileri toplumsal kutuplaşmayı bu şekilde kök salmak ve bunu bir propaganda aracı olarak kullanmak istiyor mu?” söz konusu.

Sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Meral Akşener adına Diyanet İşleri Başkanlığı’nı aradığını ifade eden Zorlu, “İl dışında olduğundan bahsettiler, ben de genel başkan yardımcısı ile görüştüm. Ne tür bir iş olduğunu öğrenmek istediğimizi söyledim. Genel Başkanımızın bu şahısla ilgili alacağı süreç hakkında anın prestijiyle sonradan bize verilen cevapla kendisi hakkında süreç başlatıldığını söylediler biz de bunu kamuoyu ile paylaştık ayrıca Muğla Milletvekili Metin Ergun, bugün Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bunun nasıl sonuçlanacağını takip edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu