Haber

CHP Milletvekili Gaytancıoğlu’ndan çeltik üreticisine ithalat eleştirisi

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “2 gün önce KHK çıktı. Birçok tahılda gümrük vergisi sıfırdan yüzde 130’a çıkarıldı. İyi çünkü üreticiyi korumamız lazım ama çeltikte hala gümrük vergisi sıfır. , tahıl olan ve işlenmiş pirinç için. Bu ne anlama geliyor? İthalatı teşvik ettikleri anlamına geliyor” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İpsala Ovası’nda pirinç üreticileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“BU YILIN İLK 3 AYINDA TAM 160 BİN TON PİRİNÇ İTHALAT EDİLDİ”

“Burası Türkiye’nin pirinç deposu İpsala Ovası, arkamda çeltik tarlası. Burası 15-20 gün sonra ekime başlayacak bir tarla. 2 gün önce kararname çıktı. Birçok tahılın gümrük vergisi sıfırdan artırıldı.” İyi mi çünkü üreticiyi korumamız lazım ama tahıl olan çeltikte ve işlenmiş pirinçte gümrük vergisi hala sıfır.Bu ne demek ithalatı teşvik ediyorlar.Geçen yıl 107. 2022 yılının tamamında bin ton pirinç ithal edildi. Bu yıl ilk 3 ayda tam 160 bin ton pirinç ithal edildi.

Gaytancıoğlu, çeltik üreticilerine dönerek, “Yani ithalat çok arzu edilen bir durum. Üretiyorsunuz, ithal ürünlerle rekabet edebiliyor musunuz?”

“GÜMRÜKLER SIFIR OLURSA BAŞA ÇIKMAZIZ”

Bir çeltik üreticisi, “Biz bu kurallarla uğraşamayız. Maliyetli bir iş. Gümrük sıfırsa baş edemeyiz. Bize dövizle, ithalatla değil, Türk çiftçisine verilsin. Daha çok üretmek istiyoruz, daha ucuza üretebiliriz.”

Gaytancıoğlu’nun “Elektrik fiyatları arttı, gübre fiyatları arttı” demesinin ardından bir başka üretici, “Motorin ve gübre hepsi arttı. Tarım ve ekipman konusunda Avrupa ülkeleriyle neredeyse başabaş durumdayız. Daha fazla desteklenirsek istiyoruz. onları onlardan daha iyi hale getirmek ve ülkemize daha fazla katma değer sağlamak.” dedi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu