Haber

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: ‘150 yıldır tek adam yerine Meclisleri savunuyoruz’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, tarihi Abidin Paşa Konağı’ndaki Milli Gayret Müzesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “150 yıldır tek adam yerine Meclisleri savunuyoruz. 150 yıldır emir yerine anayasayı savunuyoruz.”

Ankara’nın tarihi yapılarından Abidin Paşa Konağı, Çankaya Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edildi. Müzeye dönüştürülen konak, ‘Abidin Paşa Konağı Milli Mücadele Müzesi’ olarak açıldı. Törene CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Özel, “Burası sosyal demokrat bir belediye başkanının hizmet alanında olmasaydı ya restoran olurdu ya ihaleye çıkar, birileri alıp başka amaçlarla kullanırdı ya da Sayın Belediye Başkanımız burayı kendi ofisinin de yer aldığı bir çalışma alanına dönüştürecekti. Sayın Belediye Başkanımız Alper, burayı milli mücadele müzesine dönüştürecekti.” “Kendisi ve ekibi, burayı sadece bir milli mücadele müzesi değil, modern bir dijital müze olarak bir milli mücadele müzesine dönüştürmeyi düşündüler” dedi.

Özgür Özel, hükümetin Ankara’nın köklü kurumlarını, devletin köklü kurumlarını İstanbul’a taşıdığını ve taşımayı hayal ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “Ankara’ya burun kıvırıyorlar çünkü burası Gazi’nin Ankara’sı. Onun büyük bir vizyona sahip olduğunu ve Cumhuriyetin kurucu takımlarına karşı düşmanlıklarını biliyorlar.” Cumhuriyeti Cumhuriyet yapan değerleri ve yaşadıkları çelişkileri aşındırma telaşı içerisindeler. ‘150 yıldır bunlarla karşı karşıyayız’ diyorlar ne diyorlar? ‘Bunlar 150 yıl önce Jön Türklerden gelen Cumhuriyet Halk Partisi hareketidir’ diyorlar. ‘Biz bu Jön Türklere karşıyız’ diyorlar. ‘Bugün karşı karşıyayız’ diyorlar. Ben bu tür bir ayrışmaya, kutuplaşmaya, çatışmaya taraftar değilim; ama ‘150 yıldır karşı taraftalar’ dedikleri için evet biz 150 yıldır tek adam yerine parlamentoları savunuyoruz. Biz 150 yıldır emir yerine anayasayı savunuyoruz. Biz ikinci meşrutiyetten yanayız. Bizler, hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalanlarız. Sevr’i yıkıp Lozan’ı inşa edenlerin yolunda yürüyoruz. Ankara Fetvasını veren Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi’nin yolunda yürüyoruz. Denizlerin 6. Filoyu geçip denize atan yolunu takip ediyoruz. Meşrutiyeti ilan eden, Meclis’i kuran biziz. Bir adamın iradesine karşı anayasayı yapan biziz. “Rejimi hedef alanlara karşı halkın iradesini ve toplum sözleşmesini savunan biziz” dedi.

Özel, 31 Mart seçimleriyle ilgili olarak, “Seçimlerde CHP’li belediyelere oy verirseniz bu kadar popülist belediye başkanları, bu kadar hoş hizmetler ilçenize, şehrinize gelebilir. Dolayısıyla yapılması gereken şey; Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediyecilik anlayışını taşıyacak belediye başkanı adaylarımızı Anadolu’ya göndermek, “Bu, ülke genelinde 976 ilçe ve 81 ilde oy kullanmak demektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu