Haber

Bülent Kuşoğlu’ndan Bakan Bozdağ’a: “Maliyede Gri Listedeyiz, Greco’da Galiba Kara Listedeyiz”

CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, “Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu’nun (GRECO) raporu var. Bu rapor milletvekilleri ve yargı mensupları için kuruldu. Bunların etik kurallara uymasını belirleyen bir heyet. 94’te kurulmuş. O zamandan beri sayın Bakan, 22 tavsiye var, üçü yerine gelmiş. 22 GRECO tavsiyesinden Türkiye sadece üçünü yerini getirmiş. Maliyede gri listedeyiz, burada, GRECO’da galiba kara listedeyiz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri sürüyor. Bugün komisyonda Adalet Bakanlığı’nın 2021 yılı kesin hesabı ile 2023 yılı bütçe kanun teklifi Bakan Bekir Bozdağ’ın katılımıyla görüşülüyor.

Görüşmelerde söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, kesin hesap ve Sayıştay’ın Adalet Bakanlığı’na ilişkin veri ve bulgularını değerlendirdi.

“GRECO’DA GALİBA KARA LİSTEDEYİZ”

Kuşoğlu, “Yolsuzluğa Karşı Devletler Kümesi’nin (GRECO) raporu var. Bu rapor milletvekilleri ve yargı mensupları için kuruldu. Bunların etik kurallara uymasını belirleyen bir şura. 94’te kurulmuş. O zamandan beri sayın Bakan, 22 tavsiye var, üçü yerine gelmiş. 22 GRECO tavsiyesinden Türkiye sadece üçünü yerini getirmiş. Maliyede gri listedeyiz, burada, GRECO’da galiba kara listedeyiz. Türkiye’nin, Türk toplumunun buna çok daha fazla ahenk gösterebilmesi lazım. Sonuçta etik kurallar. Bu mevzuda biraz daha fazla çaba sarf edilmesi gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

“GEÇEN YILDAN İZLEMEDE OLAN 11 MEVZU VAR, HİÇBİRİSİNİ YERİNE GETİRMEMİŞSİNİZ”

Bakanlığın 2021 yılı kesin hesabına değinen Kuşoğlu, “Geçen yıldan izlemede olan 11 bahis var, hiçbirisini yerine getirmemişsiniz Adalet Bakanlığı olarak. Bu sene de 11 bulgu var Sayıştay raporunda. Bunların da gereklerini yerine getirmeniz gerekiyor. Geçen yılki bulgulara benziyor. Yüklü olarak materyal hususları, ihaleler ile ilgili konular” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu