Ekonomi

BoE Para Politikası Kurulu üyesinden faiz çıkışı

Merkezi Londra’da bulunan Resolution Foundation’da konuşan Bank of England (BoE) Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Swati Dhingra, ülkede son aylarda yükselişe geçen para politikası faiz oranının artık sabit tutulması gerektiğini belirtti. sabit kalması ve olası bir faiz artırımının ülke ekonomisine zarar vereceği yönündedir. Yapabileceğini söyledi.

Enflasyondaki artışın çalışanların gelirlerine yansıdığına dair çok az emare olduğunu belirten Dhingra, “Enflasyon hedefinin üzerinde geçen bir buçuk yılın ardından finansman maliyetlerindeki artış ticarette benzeri görülmemiş bir şok yaratabilir. “

Geçen ay İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 3,5’ten yüzde 4’e yükseltme oylamasına karşı oy kullanan Dhingra, bankanın gereğinden fazla para sıkılaştırmasından endişe duyduğunu söyledi.

Dhingra, ülke ekonomisinin zayıf olduğu bir dönemde artan borçlanma maliyetlerinin, yüksek elektrik fiyatları ve yüksek hayat pahalılığıyla boğuşan insanlara daha fazla zarar vereceğini belirtti.

“Aşırı sıkmanın zararlı sonuçları görülüyor”

Dhingra konuşmasında, “Son araştırmalar, para politikası sıkılaştırması ve enerji piyasası kesintileriyle ilişkili derin daralmaların kalıcı yara izlerini, aşırı sıkılaştırmanın zararlı sonuçlarını gösteriyor” dedi.

İngiltere Merkez Bankası yüzde 2’lik enflasyon hedefini korumaya devam ediyor.

Ülkede enflasyon bu yılın Ocak ayında yüzde 10,1 arttı.

İngiltere’de enflasyon geçen yıl Ekim ayında yıllık bazda yüzde 11,1 artarak son 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiltere Merkez Bankası politika faizini geçen ay 50 baz puan artırarak yüzde 4’e çıkararak son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu