Haber

BM Özel Raportörü: “Uluslararası toplum (Gazze ablukasına karşı) tutumunu fiiliyata dökmüyor”

Birleşmiş Milletlerin (BM) Filistin topraklarındaki insan hakları konusunda özel raportörü Francesca Albanese, milletlerarası toplumun İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 16 yıldır devam eden ablukasını yasa dışı olarak gördüğü lakin bunu “fiiliyata dökmediğini” söyledi.

Gazze Şeridi’ndeki bir konferansa Zoom üzerinden katılan Albanese, İsrail’in bölgeye yönelik 16 yıldır devam eden ablukasını kınadı.

Ablukayı askeri işgalin bir kesimi olarak nitelendiren Albanese, “Gazze sakinleri ablukanın zorluklarına tahammül etmek zorunda kalıyor. Ablukayı yasa dışı olarak kabul eden uluslararası toplum ise tutumunu fiiliyata dökmüyor.” dedi.

Gazze Şeridi’nin izole edildiği ve bunun da işgalci sömürge rejimlerinin başvurdukları alışık bir usul olduğuna işaret eden Albanese, Filistinli kümelere da iç siyasi sorunlarını kendi ortalarında süratlice çözmeleri davetinde bulundu.

Filistinlilere, kendi ortalarında uzlaşı sorununda ilerleme kaydetmemeleri halinde bedelini ödemek zorunda kalacakları, ikazında bulunan Albanese, Filistin-İsrail çekişmesinin siyasi tahlil sürecini ise “dikenli” olarak nitelendirdi.

Hamas’ın Siyasi ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Basim Naim da İsrail ablukasının Gazze Şeridi’ni dünyadaki en büyük açık hapishane haline getirerek insani felakete yol açtığını söyledi.

İsrail’in Gazze ablukası

İsrail’in 2006’dan bu yana hava, kara ve denizden abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde 2 milyondan fazla Filistinli yaşıyor.

Dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek bölgeleri ortasında gösterilen Gazze’de 16 yıldır süren abluka, buradaki Filistinlilerin hayatını doğrudan olumsuz etkiliyor.

Birleşmiş Milletlerin eylülde hazırladığı rapora göre, Gazze’deki Filistinlilerin yüzde 65’inden fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor ve nüfusun yüzde 60’tan fazlası işsiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu