Haber

BM Genel Sekreteri Guterres: Kahramanmaraş depremleri yüzyılın felaketi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye’yi sallayan depremlerle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Guterres yaşananları “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirdi.

ABD’nin New York kentindeki BM Genel Merkezi’nde basına açıklamalarda bulunan Guterres, şunları söyledi:

“Çok sayıda can kaybının yasını tutuyoruz”

Bu kadar çok can kaybının yasını tutuyoruz ve trajik ölü sayısı artmaya devam ediyor. Binlerce bina yıkıldı. On binlerce insan soğuk kış koşullarına maruz kaldı. Okullar ve hastaneler yıkıldı. Çocuklar kalıcı travma yaşarlar.

Guterres, “Çağımızın en büyük doğal afetlerinden biri” olarak nitelendirdiği depremlerin yol açtığı tahribatın ve insani krizin boyutlarını tam olarak göremediklerini ifade etti.

“Daha çok yardıma ihtiyaç var”

Aynı yetkili, BM’nin Suriye’ye yaptığı sınır ötesi yardım kapsamındaki depremlerin ardından ilk yardım konvoyunun bugün erken saatlerde Babül Hava sınır kapısından Suriye’ye ulaştığını ancak bu yardım için daha fazlasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Guterres, insani krizin zaten yaşandığı Suriye’nin kuzeybatısındaki deprem felaketinin ardından “insanlar kabus üstüne kabus görüyor” dedi.

Guterres: Yüzyılın felaketi

BM Genel Sekreteri, Türkiye’nin 10 yılı aşkın süredir 3,6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaparak “benzersiz bir cömertlik” gösterdiğini, “yüzyılın felaketi”nin ardından BM’nin “elinden gelen her türlü yardımı yapmaya hazır” olduğunu belirtti. Türk hükümeti.

“Türkiye’yi destekleme zamanı”

Guterres, uluslararası toplumu yerinden edilmiş milyonlarca mülteciye gösterdiği “aynı desteği ve cömertliği” Türkiye ve Suriye halkına da göstermeye çağırdı. Şimdi Türkiye ve Suriye halkına destek olma zamanı” dedi.söz konusu.

Gözden kaçırma BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: Türkiye halkıyla tam dayanışma içindeyiz Haberin Detayları
Deprem sonrası Avustralya ve Yeni Zelanda’dan Türkiye’ye takviye Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu