Haber

Apple, Avrupa Birliği kurallarına uygun bir App Store açmaya hazırlanıyor

Apple ile Avrupa Birliği (AB) arasında bir süredir üçüncü parti uygulamalarla ilgili sorun yaşanıyordu. Teknoloji devi, Avrupa Birliği’nin yürürlüğe koyduğu Dijital Piyasalar Kanunu’nun (DMA) bazı yükümlülüklerine karşı yeni hamleler planlıyor.

Apple, Avrupa Birliği kurallarına uygun bir App Store açmaya hazırlanıyor

Bilindiği üzere Apple uzun süredir Avrupa Birliği ile gergin bir durumda. AB, iPhone 15 serisiyle birlikte USB-C geçişi de dahil olmak üzere bazı yaptırımlar uyguladı. Ayrıca DMA, App Store’a bir dizi yasak uygulayacağını duyurdu.

DMA’ya göre Apple’ın, yasağın önüne geçebilmesi için iPhone’da App Store dışındaki uygulama mağazalarına izin vermesi gerekiyor. Teknoloji devi bu kararı anlamsız ve asılsız bulsa da Avrupa pazarını riske atmak istemiyor. Geçtiğimiz günlerde Apple Park’ta Apple’ın CEO’su Tim Cook ve Avrupa Birliği’nin antitröst şefi Margrethe Vestager ile bir araya geldi.

Apple yasağı deliyor: Apple Watch önemli bir özellikten vazgeçiyor!

Toplantının ayrıntıları henüz ortaya çıkmadı. Ancak Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple bu toplantının ardından yeni bir girişimde bulunacak. Buna göre teknoloji devi, Avrupa’ya özel bir App Store uygulaması sunacak.

Avrupa’ya özel App Store, DMA’nın getirdiği kurallara uygun olarak tasarlanacaktır. Öte yandan DMA, Apple’a kurallara uyması için 7 Mart’a kadar süre verdi. Yani özel olarak tasarlanan App Store’un yakın zamanda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu