Ekonomi

ABD ve müttefikleri Ukrayna’nın hava savunmasını yeni sistemlerle güçlendiriyor

Ukrayna’nın hava savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için önemli bir adım atan ABD, bazı müttefikleriyle birlikte Ukrayna’ya beş ilave hava savunma sistemi tedarik etmeyi taahhüt etti. Duyuru, ABD, Hollanda, Romanya, İtalya, Almanya ve Ukrayna liderlerinin ortak bir bildiri yayınladığı NATO zirvesi sırasında geldi.

İlave destek Patriot füze bataryaları, başka bir Patriot bataryası için bileşenler ve bir SAMP-T sistemini içeriyor. ABD, Almanya ve Romanya Patriot bataryalarını bağışlarken, Hollanda gerekli bileşenleri sağlayacak. İtalya ise bir SAMP-T sistemine katkıda bulunma taahhüdünde bulundu.

Liderler önümüzdeki aylarda Ukrayna’nın düzinelerce taktik hava savunma sistemi alacağını belirttiler. Bu taahhüt, Ukrayna’nın Şubat 2022’de işgalle başlayan Rus saldırganlığına karşı kendini savunmaya devam ettiği bir dönemde geldi.

Başkan Joe Biden ilk duyuruyu NATO zirvesinde yaptı. Bu taahhüt, Ukrayna’nın 2022’den bu yana 50 milyar doların üzerinde askeri yardımda bulunan Washington’dan aldığı önemli desteğin altını çiziyor. Ancak kış aylarında ABD’nin askeri yardımında Kongre’nin engellemeleri nedeniyle bir gecikme yaşanmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, askeri desteğin arttırılması ve hızlandırılması gerektiğini yüksek sesle dile getirdi. Çatışmanın ilk aşamalarından bu yana savaş hatlarının büyük ölçüde değişmemesi ve Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki son ilerlemeleri nedeniyle Zelenskiy yönetimi hava savunma kapasitesinin arttırılması için bastırıyor ve yaz boyunca bu kapasitenin iki katına çıkarılmasını hedefliyor.

Hava savunmasının güçlendirilmesi ihtiyacı Ukrayna’da son dönemde yaşanan saldırılarla daha da belirginleşti. Pazartesi günü bir füze saldırısı Kiev’in ana çocuk hastanesini vurdu ve Ukrayna’nın diğer şehirleri de füze yağmuruna tutularak en az 41 sivilin ölümüne neden oldu. Bunlar son ayların en ölümcül hava saldırıları serisinin bir parçasıydı. Moskova sivilleri ve sivil altyapıyı kasıtlı olarak hedef aldığını reddetse de işgalin başından bu yana binlerce sivil öldürüldü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu